ie musimy zainwestować w rzeczy, dzięki którym te zainwestowane pieniądze nam się zwrócą, nie rzadko dopiero po latach.
Jednym z przykładów takich oszczędności jest inwestycja w kolektory słoneczne. Taka instalacja solarna korzysta z ogniw zawartych w kolektorach do zamiany energii pobieranej ze słońca w energię bardziej nam przydatną w domu a więc energię elektryczną używaną na każdym kroku. Fotowoltaika to przyszłość, dzięki której oszczędzamy pieniądze a także dbamy o powietrze i przyrodę, która nas otacza, a więc i o nas samych.
Aktualnie jest modna energia odnawialna. Poza oszczędnością prądu możemy również zamontować przydomową oczyszczalnie ścieków, dzięki której nieczystości odprowadzane z naszego domu są rozpuszczane i zupełnie neutralne dla przyrody.
Aby dom w pełni był energooszczędny musimy zainwestować również w odpowiednie okna a także oczywiście ocieplić nasz dom. Dom ocieplamy za pomocą styropianu, jest bardzo wiele firm specjalizujących się w tym.
Domem wymagającym najmniej sztucznej energii jest dom pasywny. Jest to dom, który do ogrzania potrzebuję bardzo mało energii, jest odpowiednio ustawiony na działce, dzięki czemu najbardziej efektywnie korzysta z promieni słonecznych a także do jego budowy zostały użyte produkty najwyższej, jakości i ze wszystkimi potrzebnymi certyfikatami.
Prąd z energii słonecznej
Słońce - niekończąca się gwiazda pełna tajemniczości, która daje Nam światło i ciepło. Czy możemy to wykorzystać ? Okazuje się, że tak to jest energia odnawialna. W dwudziestym pierwszym wieku musimy zacząć korzystać z tego typu wytwarzania energii aby nie niszczyć środowiska, które daje nam zupełnie więcej niż tyle energię. Ludzie zaburzają naturalną florę i faunę przez wycinanie lasów, a to przecież dom wielu żywych stworzeń. Dzięki postępującej technice odkryliśmy jak można skutecznie odnowić energię bez uszczerbku na naturze. Jedną z metod jej pozyskania to fotowoltaika polegająca na montowaniu paneli na dachu od strony południowej ponieważ jest najbardziej optymalna, ale nie jest to warunek konieczny. Energię, która zostaje wyprodukowana przez panele jest konwertowana przez falownik z prądu stałego na prąd zmienny. W pierwszej kolejności tę energię wykorzystujemy dla własnego użytku natomiast nadwyżka trafia do sieci, która jest podłączona do licznika dwukierunkowego, liczącego ile prądu zostało wyprodukowane. Wynaleźliśmy także kolektory słoneczne, które przekształca promieniowanie słoneczne w ciepło, które ogrzewa przepływający w nim płyn czyli, wodę do ogrzania mieszkania i do kąpieli. Najwięcej na polskim rynku jest kolektorów cieczowych i płaskich. Składa się z cienkich rurek, które są przymocowane do metalowej płyty pokrytej powłoką selektywną. Aby ograniczyć straty ciepła i chronić kolektor zamykane jest to w specjalnej obudowie nieograniczającej przenikania promieni słonecznych.
Kolektory to przyszłość
Różne są powody, dla których klienci wybierają akurat kolektory słoneczne. Dziś fotowoltaika święci prawdziwe triumfy wśród klientów indywidualnych i biznesowych. Niejedna branża może pozazdrościć producentom OZE i osprzętu z nim związanego. Energia odnawialna dziś rzeczywiście jest bardzo modnym tematem. Wiele ludzi interesuje się nią i montuje kolektory na swoich dachach lub wykorzystuje do tego celu nieużywany kawałek ziemi. Ogólnie rzecz biorąc, człowiek zaczął myśleć inaczej o energii elektrycznej.
Prąd nie jest już sprawą kolektywną. Każdy może mieć swój prąd. Brzmi bardzo ciekawie. I jest w istocie bardzo, ale to bardzo ciekawe. Bo przecież nie każdy ma swój samochód, a tu okazuje się, że każdy może mieć swój prąd. No może jeszcze nie teraz, bo koncerny energetyczne walczą o swoje niczym, lwy o ochłapy na sawannie. Wielką stratą dla nich byłoby, gdyby cała produkcja elektryczna przeniosła się do indywidualnych odbiorców. Wówczas straciliby fortuny. Jednak nie wykluczone, że w końcu do tego dojdzie.
Na razie jednak mamy duże problemy z wdrażaniem rzeczywistym udziału OZE w naszych dostawach elektrycznych do odbiorców. Wciąż największą zmorą producentów OZE jest niemożność autodystrybucji wyprodukowanego prądu. Właściciel fotowoltaiki musi sprzedawać energię elektryczną głównemu dostawcy i dopiero od niego odkupować energię. Jest to absurdalne rozwiązanie, mające chyba na celu chronić jedynie wielkie koncerny, a nie środowisko naturalne i szarych obywateli. Ciekawe, kiedy się to zmieni.